thumbnail image

old film festival 2022

  • Program 2022
  • O nas
  • OFF 2021 
    • Program 2021
    • Ludzie 2021
    • Konkurs "16"
    • Nabór filmów
  • …  
    • Program 2022
    • O nas
    • OFF 2021 
      • Program 2021
      • Ludzie 2021
      • Konkurs "16"
      • Nabór filmów

    old film festival 2022

    • Program 2022
    • O nas
    • OFF 2021 
      • Program 2021
      • Ludzie 2021
      • Konkurs "16"
      • Nabór filmów
    • …  
      • Program 2022
      • O nas
      • OFF 2021 
        • Program 2021
        • Ludzie 2021
        • Konkurs "16"
        • Nabór filmów
      •  

        PAULINA HARATYK

        Różne oblicza kina amatorskiego, 9.10.2021, g. 16:00
        Rola archiwów filmowych w pracy filmoznawców, 9.10.2021, g. 18:00

        Badaczka filmu, zajmująca się kinem niezależnym, amatorskim i awangardowym. Odszukuje i popularyzuje nieznane oraz zapomniane filmy. Pisze i opowiada o kinie traktując, je jako sposób komunikacji i poszerzania wiedzy o świecie. Konceptualizuje, szuka połączeń i bada filmy skupiając się na perspektywie ich odbiorców.
        Przygotowuje pracę doktorską na temat Amatorskich Klubów Filmowych z okresu PRL-u i realizuje projekty badawcze, kulturalne, edukacyjne i społeczne z wykorzystaniem filmów i nowych mediów. Prowadzi stronę FilmAmatorski.pl, pracuje w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym.

      •  

        MARCIN GUMIELA

        Warsztaty muzyczne, 10.10.2021 g. 12:30
        Na krańcach świata, 10.10.2021, g. 16:00

        Kompozytor, pianista, teoretyk muzyki, wykładowca (Akademia Muzyczna w Bydgoszczy, PZSM w Bydgoszczy).
        Należy do grupy artystów młodego pokolenia wybranych przez Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego do programu „Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego” Młodzi kompozytorzy w hołdzie Fryderykowi Chopinowi” (2007-2010).
        W sezonie artystycznym 2015-2016 pełnił funkcje kompozytora-rezydenta najstarszej w Polsce Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu.
        Współpracował z Teatrem Sorano w Tuluzie (Francja) jako kompozytor i koordynator muzyczny w międzynarodowym projekcie FABREC.
        Laureat międzynarodowych i krajowych konkursów kompozytorskich, między innymi:
        + Nagroda Grand Prix w ramach Classic Pure Vienna International Music Competition w Austrii za utwór Sempre nella memoria di Marianna (2020)
        + Wyróżnienie na 6th INTERNATIONAL COMPOSITION PRIZE SEM 2021 we Włoszech za utwór Marianna na orkiestrę (2021)

        Jego kompozycje były wykonywane w wielu miastach Polski i za granicą (w USA, Włoszech, Niemczech, Francji, Macedonii, Słowacji, Ukrainie, Białorusi). Na specjalne zamówienie Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy zorkiestrował trzy cykle pieśni z op. 7, 18 i 22 Ignacego Jana Paderewskiego na głos i orkiestrę smyczkową. Następnie „Pieśni” zostały nagrane i wydane przez wytwórnie Naxos. Katalog kompozycji obejmuje utwory orkiestrowe, sceniczne, kameralne, chóralne, solowe, elektroniczne i audiowizualne. Wiele kompozycji zostało nagranychi wydanych na płytach CD.

        Płyta Młodzi kompozytorzy w hołdzie Fryderykowi Chopinowi, wydana przez DUX, na której jego Le impressioni Fiorentini na wiolonczelę i fortepian był nominowany do nagrody Fryderyk 2009 w kategorii muzyka współczesna.
        Z Chórem Opery i Orkiestry Podlaskiej nagrał i wydał monograficzny album DUX Sacred Works. Jest autorem muzyki do takich filmów jak: „Ostatnia droga” w reżyserii Roberta Wichrowskiego, Oddzielnie. Razem w reżyserii Mateusza Buławy i Le parkour
        w reżyserii Katariny Misikovej.

        Za swoją działalność otrzymał stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Bydgoszczy.


         

      •  

        MARIUSZ GUZEK

        Rola archiwów filmowych w pracy filmoznawców, 9.10.2021, g. 18:00

        Doktor habilitowany, profesor w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Zajmuje się regionalistyką (ze szczególnym uwzględnieniem kultury filmowej Bydgoszczy), dziejami kina polskiego w okresie Wielkiej Wojny i pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości oraz kinematografią czechosłowacką i czeską. Obecnie przygotowuje monografię na temat mitów w narodowym filmie nadwełtawskim. Jest autorem książek: Filmowa Bydgoszcz 1896–1939 (2004) i Co wspólnego z wojną ma kinematograf? Kultura filmowa na ziemiach polskich 1914–1918 (2014), współautorem opracowań Wojna i wojskowość w twórczości oraz adaptacjach powieści Bolesława Prusa (2016) i Sąsiedzi – film o bydgoskim wrześniu 1939 r. (2019). Współredagował tom Kino polskie wobec II wojny światowej (2011) i Film polski wobec niepodległości (2020). Publikował w „Przeglądzie Historycznym”, „Historyce”, „Czasie Kultury”, „Przeglądzie Zachodniopomorskim”, „Studiach Językoznawczych”,„Kwartalniku Filmowym” i „Przestrzeniach Teorii”.

      •  

        JÓZEF HEROLD (dyrektor artystyczny)

        Różne oblicza kina amatorskiego, 9.10.2021, g. 16:00
        Rola archiwów filmowych w pracy filmoznawców, 9.10.2021, g. 18:00

        Pomysłodawca i Dyrektor Artystyczny OLD FILM FESTIVAL.


        Bydgoszczanin, animator kultury, społecznik. Z wykształcenia nauczyciel muzyki. W ramach projektu Chopin przyjechał zorganizował w ponad 120 małych miasteczkach w Polsce recitale chopinowskie. Inicjator odbudowy bydgoskiej fontanny Potop i Stowarzyszenia MODrzew – Monitoring Obywatelski Drzew. Założyciel Forum Obywatele Bydgoszczy.

        Przez 17 lat redaktor naczelny Gazety Wyborczej w Bydgoszczy i Toruniu. Pomysłodawca Ogólnopolskiego Festiwalu Prapremier Teatralnych w Bydgoszczy, a także najbardziej prestiżowych nagród dziennikarskich w Polsce: Grand Press i Grand Press Foto. Współpracownik i felietonista „Tenis Magazyn”.

        Autor powieści Przypadki Borysa Kupkina, Miasteczka D., Bajek na cały tydzień, Ostatniego dnia ks. Jerzego Popiełuszki oraz monografii Historia Rotary w Polsce. Wydał audiobook na podstawie Przypadków Borysa Kupkina w interpretacji Andrzeja Grabowskiego.

        Reżyser, scenarzysta i producent filmów Taryfa Rulewskiego, Ostatnia droga, Razem/Osobno, Biblioteka Mistrzów. W filmie fabularnym Marcina Sautera Miasto zagrał złomiarza.

      •  

        ALEXANDRA KĘDRA

        Inauguracja: Pokaz filmu PERSIL, 7.10.2021 g. 18:00

        Stuprocentowa łodzianka - tu otrzymała wszechstronne wykształcenie muzyczne jako absolwentka w klasie fortepianiu. Z Łódzką Akademią Muzyczną związała życie zawodowe.


        W moich tropach twórczych głównymi drogowskazami są intuicja
        i przeznaczenie. Improwizacja fortepianowa jest moja pasją i oddając
        się jej bez reszty poddaję się także wszystkim prawom natury, które - wbrew pozorom - mają fundamentalmy wpływ na nas na to, co robimy i tworzymy.
        Jestem pasjonatką kina, wielbicielką sztuki filmowej, muzyka filmowa
        gra we mnie od zawsze. Sztuka taperowania jest mi szczególnie bliska
        i czasem mam wrazenie, że "zgrałam" już cały niemy filmovy repertuar. Jestem też pasjonatką życia, któremu poddaję się z radością,ale czasem też staję okoniem, gdy ogląd rzeczywistości (a i przekładanie jej na dźwięki) wymaga ode mnie determinacji i prawdy.

      •  

        JUSTYNA STYSZYŃSKA

        Pola Negri - warsztaty plastyczne, 10.10.2021 g. 11:00

        Ilustratorka, graficzka, a jednocześnie nauczycielka, pracująca na co dzień z dziećmi i młodzieżą. Absolwentka wydziału grafiki na Europejskiej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autorka serii książek „Zwykli-niezwykli mieszkańcy” oraz zeszytów ćwiczeń z cyklu „Idol”. Jej książki są nie tylko ciekawe i zabawne, ale pozwalają czytelnikowi nauczyć się czegoś nowego o otaczającym świecie. Technika ilustrowania Justyny Styszyńskiej łączy tradycyjne malarstwo z rysunkiem na komputerze. Nie ma tu kresek, linii ani szkicu. Są plamy barwne o różnej fakturze i kolorystyce.

      •  

        MATEUSZ SZWANKOWSKI

        Na krańcach świata, 10.10.2021, g. 16:00

        Jest klarnecistą–solistą Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. W trakcie swojego zawodowego życia współpracował także z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej oraz Capellą Bydgostiensis. Brał udział w licznych konkursach klarnetowych, wśród nich: Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Dętych „Etiuda 2011” zorganizowany przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie,(III miejsce), Zachodniopomorski Festiwal Klarnetowy, XV Akademicki Konkurs Klarnetowy we Włoszakowicach. Brał udział w lekcjach mistrzowskich pod okiem najbardziej uznanych autorytetów środowiska klarnetowego w Polsce i na świecie takich jak Michael Lethiec, Philippe Cuper, Roman Widaszek, czy Aleksander Romański.

        Brał udział w Festiwalu Muzyki Współczesnej w Bydgoszczy, podczas którego zostały mu powierzone prawykonania utworów wybitnych kompozytorów. Wraz z zespołem kameralnym (trio) reprezentował bydgoską Akademię Muzyczną na Festiwalu Sztuki Młodych 2012 w Poznaniu. W 2016 r. jego duet został zakwalifikowany do drugiego etapu Salieri-Zinetti Chamber Music Competition w Weronie. Brał udział w Europejskim Festiwalu Akademii Muzycznych w Warszawie w 2013 oraz 2018 roku.

        Ukończył Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Jest członkiem kapeli Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska. W 2014 r. nagrał płytę pt. Efekt księżyca dla wydawnictwa Requiem Records z zespołem Trzy Tony. Jego projekty artystyczne zostały trzykrotnie wsparte środkami ze stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

        Jest członkiem zespołu wokalnego Exploratori, zajmującego się muzyką renesansu, współpracuje także ze Schola Cantorum Thorunensis.

      •  

        ROBERT WICHROWSKI

        Propaganda między wojnami, 8.10.2021 g. 18:00

        Reżyser, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej.

        Autor seriali telewizyjnych, filmów dokumentalnych nagradzanaych na festiwalach w Chicago, Mediolanie i Teplicach. Jego filmy fabularne Karuzela i Syn Królowej Śniegu prezentowane były m.in. na festiwalach w kraju - Nowe Horyzonty, Tofifest i za granicą w Chicago, Los Angeles, Montrealu, Pekinie czy Pune.

        W 2022 roku na ekranach kin pojawi się jego piąty film fabularny, zatytułowany Negatyw.

      •  

        PIOTR ZWIERZCHOWSKI

        Propaganda między wojnami, 8.10.2021, g. 18:00
        Rola archiwów filmowych w pracy filmoznawców, 9.10.2021, g. 18:00

        Filmoznawca, profesor nauk humanistycznych, dyrektor Instytutu Nauk o Kulturze Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami, przewodniczący Prezydium Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej.
        Zajmuje się przede wszystkim historią kina polskiego (zwłaszcza lat 1944-1989), ze szczególnym uwzględnieniem kontekstów decydujących o sensie filmowego przekazu. Autor książek: Myślenie mityczne w pedagogice (w świetle koncepcji mitu Ernsta Cassirera), Zapomniani bohaterowie. O bohaterach filmowych polskiego socrealizmu, Piękny sen pedagoga. Literackie i filmowe portrety świata edukacji, Pęknięty monolit. Konteksty polskiego kina socrealistycznego, Spektakl i ideologia. Szkice o filmowych wyobrażeniach śmierci heroicznej, Zezowate szczęście (wyd. w języku angielskim Munk’s „Bad Luck”), Kino nowej pamięci. Obraz II wojny światowej w kinie polskim lat 60. (Nagroda im. Bolesława Michałka za najlepszą filmową książkę roku), Sąsiedzi. Film o bydgoskim wrześniu 1939 (współaut. Mariusz Guzek); redaktor i współredaktor kilkunastu tomów zbiorowych, m.in. Edukacja w świecie kultury popularnej, Śmierć jako norma, śmierć jako skandal, Kino polskie wobec umierania i śmierci, Filmowe zwierciadła Europy, Filmowe fascynacje, Kino polskie po roku 1989, Październik 1956 w literaturze i filmie, Polskie kino popularne, Kino polskie wobec II wojny światowej, Polskie piśmiennictwo filmowe, Kino, którego nie ma, Konrad Eberhardt, Polskie seriale telewizyjne, Kultura popularna w PRL („Kultura Popularna” 2014, nr 2), Aleksander Jackiewicz, Źródła wizualne w badaniach nad historią kina polskiego, Krzysztof Mętrak, Maria Kornatowska, Rok 1968 – kultura, sztuka, polityka, 1918 – kino polskie wobec odzyskania niepodległości.

      • Partnerzy Festiwalu

        Partrer Festiwalu
        Grupa Moderator

        Zadanie dofinansowane przez Miasto Bydgoszcz

        Patronat medialny
        oldcamera.pl

        Patronat medialny
        stare-kino.pl

      Kontakt:
      kontakt@oldfilmfestival.pl
      +48 578 220 750

      Organizator:
      Fundacja Kino Pomorzanin
      ul. Focha 12

      85-070 Bydgoszcz

      Dyrektor Artystyczny
      Festiwalu:

      Józef Herold

      Fundacja Kino Pomorzanin © 2021-22

        All Posts
        ×
        Cookie Use
        We use cookies to ensure a smooth browsing experience. By continuing we assume you accept the use of cookies.
        Learn More