czwartek, 7 października 2021 r.
godzina 18:00
Prapremiera kilkuminutowego, unikatowego dokumentu o międzywojennej Bydgoszczy jako części filmu z 1935 r. pt. „Persil”, będącego reklamą bydgoskiej fabryki i produkowanego tam proszku do prania. Czyta Krystyna Czubówna, muzyką ilustruje taperka – Alexandra Kędra.
Festiwalowy początek uatrakcyjnią piosenki ze spektaklu muzycznego „Zdarzyło się w Bydgoszczy” w reżyserii Katarzyny Matuszak, z udziałem Małgorzaty Żurańskiej-Wilkowskiej i Małgorzaty Musialik.
Bydgoski Persil (1935, 30 minut)
Inauguracja Festiwalu
piątek, 8 października 2021 r.
godzina 18:00
Blok filmów dokumentalnych i kronik z okresu I i II wojny światowej oraz relacji z frontu, ale także z ćwiczeń wojskowych czy młodzieżowych letnich obozów pracy w latach trzydziestych. Poszczególne taśmy staną się przyczynkiem do analizy technik propagandowych stosowanych w tego typu produkcjach kinowych. Filmy nieme z komentarzem Roberta Wichrowskiego i Piotra Zwierzchowskiego.
Wojenne produkcje RWU
sobota, 9 października 2021 r.
godzina 16:00
Pokaz różnorodnych gatunkowo i tematycznie amatorskich i półprofesjonalnych krótkometrażowych filmów od lat dwudziestych do pięćdziesiątych XX wieku. W programie m.in. „Ja kinuję” (2012), „Podróż nad morze” (1956), „Regi Poloniae” (1957). Dyskusję poprowadzi Paulina Haratyk.
O filmach
Polski barwny amatorski film dokumentalny z 1937 w reżyserii inżyniera Tadeusza Jankowskiego, zrealizowany na wąskiej taśmie 16 mm. Jeden z pierwszych filmów barwnych wyprodukowanych w Polsce. Przedstawia obrzęd wesela w Złakowie Borowym w powiecie łowickim, od chwili proszenia na wesele, poprzez oczepiny do przeprowadzki młodej żony z domu rodzinnego do męża. Wzięło w nim udział ok. 50 miejscowych chłopców i dziewcząt. Warstwę dźwiękową stanowią regionalne motywy muzyczne z płyt.
Produkcja Tadeusza Jankowskiego zdobyła otrzymała w 1938 pierwszą nagrodę w kategorii filmów dokumentalnych na Międzynarodowym Kongresie Filmu Amatorskiego w Wiedniu oraz Wielką Nagrodę Międzynarodowego Zrzeszenia Amatorów Filmowców UNICA za najlepszy film całego konkursu. Uzyskała także złoty medal i Puchar św. Stefana na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Amatorskich w Budapeszcie.
"Regi Poloniae "(1957, 12 minut)
Film Jana i Danuty Maćkow Alegoryczna opowieść o polskości i często wiązanym z nią romantycznym męczeństwie. Uświęconą przestrzeń kościoła wypełniają symbole Polski i duchowości. Zbrukanie tej przestrzeni ukazane zostaje poprzez samoistnie poruszające się przedmioty: sakiewka pełna monet sugeruje, że Polska została kupiona przez obce mocarstwa; miecze, hełmy, tarcze i płonące pochodnie symbolizują walkę; a ogólny upadek oddany zostaje za pomocą symboliki związanej z jedzeniem i alkoholem.
sobota, 9 października 2021 r.
godzina 18:00
Debata z udziałem badaczy historii kinematografii z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy: profesorów Piotra Zwierzchowskiego i Mariusza Guzka oraz Pauliny Haratyk z Filmoteki Narodowej, specjalistki w zakresie kina amatorskiego, niezależnego i eksperymentalnego.
sobota, 9 października 2021 r.
godzina 20:00
Jedna z pierwszych w karierze Poli Negri niemieckich produkcji, które otworzyły aktorce drogę do światowej kariery. Uznawany przez długie lata za zaginiony film został zrekonstruowany z kopii odnalezionej w 2006 roku. Film niemy ilustrowany muzyką skomponowaną przez Jerzego Maksymiuka na premierę cyfrowej wersji filmu w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
niedziela, 10 października 2021 r.
godzina 11:00
Spotkanie z autorką interaktywnej książki serii Idol: „Pola Negri”, Justyną Styszyńską. Uczestnicy warsztatów przeniosą się do czasów kina niemego, zapoznają się z początkami kinematografii i zaprojektują plakat reklamowy w stylu z epoki.
Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy.
niedziela, 10 października 2021 r.
godzina 12:30
Warsztaty muzyczne dla najmłodszych z kompozytorem Marcinem Gumielą, w trakcie których widzowie przygotują muzyczną ilustrację animowanego filmu krótkometrażowego „Sen wigilijny” (1945) legendarnego czeskiego reżysera - Karela Zemana.
Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy.
O filmie
niedziela, 10 października 2021 r.
godzina 14:00
Zestaw klasycznych polskich animacji poklatkowych z lat pięćdziesiątych ze Studia Filmów Lalkowych (później Se-Ma-For): „Za króla Krakusa” (1947), „Niezwykła podróż” (1955), „Ostrożność” (1957), „Wycieczka” (1957), „Dwa Michały” (1958), „Uwaga, diabeł” (1959), „Baśń o korsarzu Palemonie” (1959).
niedziela, 10 października 2021 r.
godzina 16:00
Pokaz krótkometrażowych filmów krajoznawczych i reportażowych z lat trzydziestych, ukazujących wyprawy, przyrodę i codzienne życie, m.in. zwyczaje ludów Polinezji, Grenlandii i Skandynawii. Filmy nieme, czarno-białe z towarzyszeniem muzyki napisanej na festiwal przez Marcina Gumielę, kompozytora i wykładowcę Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
O filmach
Około godzinny blok przedwojennych, niemych filmów z wytwórni RWU oraz degeto Schmalfilmschrank - serii wydawanej m.in. do użytku szkolnego i domowego. Do krótkich formatów o tematyce edukacyjnej, krajoznaczej, przyrodniczej, przykrajano często fragmenty innych, czasem także fabularnych produkcji. I tak "Marzenia o Południowym Pacyfiku" noszą podtytuł z nazwiskiem reżysera Friedricha Wilhelma Murnaua - filmowa impresja składa się bowiem z materiału do filmu fabularnego "Tabu" (Oskar za zdjęcia 1931), a "Ekspedycja na Grenlandię" to wycinki ujęć zarejestrowanych podczas jednej z wypraw naukowych Alfreda Wegenera. Oprócz tego w trakcie muzycznego seansu pokazane zostaną inne miniatury, m.in. "Bajkowe Borneo", "Pozyskiwanie dorsza na Islandi" czy "Eskimosi".
niedziela, 10 października 2021 r.
godzina 20:00
Projekcja przedwojennej, niemej adaptacji filmowej opery Stanisława Moniuszki w wersji zrekonstruowanej cyfrowo, z muzyką napisaną w 2016 roku przez Jerzego Rogiewicza.
O filmie
Partnerzy Festiwalu
Kontakt:
kontakt@oldfilmfestival.pl
+48 578 220 750
Organizator:
Fundacja Kino Pomorzanin
ul. Focha 12
85-070 Bydgoszcz
Fundacja Kino Pomorzanin © 2021-22